Jak pomůže meditace v každodenním životě?

03.05.2024

Už jste o meditaci slyšeli, ale ještě váháte s jejím zařazením do svého života? 
Pojďme se společně podívat na to, co to meditace je a jak ji můžeme prakticky využít. Zařazení meditace nás může nejen obohatit o nové zkušenosti, ale především nás spojit s naším vnitřním rádcem.


Co je vlastně meditace?

Meditace, vedená meditace, relaxace, vizualizace - různé podoby stavu, ve kterém se člověk uvolní, obrací svou pozornost dovnitř sebe a spojuje se s nekonečným vědomím.

Účelem meditace je obnovit vnitřní klid, rovnováhu a harmonii. Ve svém vnitřním klidu potom získáváme odpovědi na otázky, které si klademe ohledně svého života.

Ze svého nitra totiž dostáváme zprávy o tom, po čem skutečně toužíme, a co je pro nás skutečným naplněním.


Meditační praxe nám nesmírně pomáhá uspořádat si každodenní život.

Z mé zkušenosti a ze zkušeností klientů, kterých mi během mé dvacetileté praxe prošly stovky, panuje v životech často chaos, ve kterém sotva popadáme dech. A každý máme oblast života, ve které toužíme po zlepšení. Právě skrze meditaci získáváme nadhled a dokážeme si věci uspořádat.

Bojíte se, že meditace zabere spoustu času?

Nejde o to, abychom spolu s meditací dostali další povinnost, kterou horko těžko zařadíme do svého nabitého programu.

Jde o to, že díky meditaci můžeme začít efektivně rozlišovat, co do našeho života patří a co ne. Udělat si díky ní pravidelnou revizi toho, co je skutečně důležité pro náš naplněný život, čemu věnovat pozornost a co můžeme ze svého života propustit.

Tím si vneseme do života jasno a řád. Proto čas věnovaný meditaci se nám zúročí v efektivitě našich činností.


Kladení otázek

Meditace nám pomáhá nacházet cestu tam, kde ji sami na první pohled nevidíme.

Při meditaci si můžeme pokládat otázky ze svého života. Odpovědi potom přicházejí z vlastního nitra, tedy z míst, která mají spojení se vším, co nás jako lidské bytosti přesahuje. Nalézání odpovědí závisí na naší ochotě na odpovědích nelpět, ale nechat je vzniknout.

Je to jako bychom dostávali dobré rady od velmi zkušeného mentora.

Meditační praxe z nás pak dělá dobré mentory sami pro sebe.


Mějme život ve vlastních rukou

Díky meditaci jdeme cestou poznání sebe sama, objevujeme své vlastní potřeby a také nacházíme způsoby, jak je naplňovat. Vše sami za sebe, tudíž ve své vlastní pravdě, která je pro nás nejvyšší hodnotou. Tím potom žijeme život v plné zodpovědnosti za sebe a víme, že vše, co v životě máme a co chceme, je v souladu s námi.


Účinnost meditace záleží nejen na záměru, se kterým do ní vstupujeme, ale také na naší schopnosti se uvolnit. Schopnost vstoupit do vnitřního klidu se ale praxí zefektivňuje.


Meditace přináší viditelné výsledky ve zklidnění a koncentraci, a tak nám výrazně šetří čas. Místo setrvávání ve stresu a úporné snaze najít řešení můžeme vstoupit do meditace, sáhnout po vhodné vedené vizualizaci a relaxaci a během pár minut získáváme nový pohled na situaci, kdy nás napadají nová řešení.


Meditační praxe začíná dobrým výběrem

Pro vaši meditační praxi pro vás mám připravenou ochutnávku v podobě meditace pro otevření potenciálu www.poznanise.cz/potencial nebo meditační kurz Rozhodování v klidu www.poznanise.cz/kurzy

Meditace jako životní styl

Nakonec, skutečným cílem je integrovat principy meditace do každodenního života mimo čas vyhrazený na záměrnou meditaci. Buďme přítomní ve svých každodenních aktivitách, vědomi si svého dechu a myšlenek. Meditace není pouze o praxi na podložce, ale o životním stylu založeném na přítomnosti a bdělosti.