Síla spánku

21.06.2024

Spánek. Všichni víme, že ho potřebujeme, ale někdy je to těžší, než se zdá. V dnešním hektickém světě mají se spánkem problémy nejen dospělí, ale i mladí lidé. Jak se vlastně dostat ke klidnému spánku? Pojďme se na to podívat!

🫶 Spánek jako základní potřeba

Spánek je jako nabíječka pro náš mozek a tělo. Představte si, že jste chytrý telefon, který se musí pravidelně nabíjet. Když spíte, dobíjíte své baterie, aby vaše tělo a mysl mohly správně fungovat. Bez dostatečného spánku začínáme být unavení, mrzutí a někdy i zapomnětliví. A kdo by chtěl chodit s vybíjející se baterií?

🫶Spánková hygiena

Co je to spánková hygiena? Ne, není to mytí si rukou před spaním (i když to je taky důležité). Spánková hygiena znamená vytvořit si prostředí a návyky, které podporují kvalitní spánek. Můžete zkusit podpořit zklidnění hlavy i pomocí éterických olejů, např. Deep Sleep - https://bewit.love/produkt/deep-sleep?i=pmvh6rc

A meditací, která vás naladí na stav alfa, ve kterém mozek odpočívá a vede nás do spánku. Takovou meditací může klidně být nahrávka www.poznanise.cz/potencial

🫶Mladí a spánek

Je zvláštní, že i mladí lidé dnes často bojují se spánkem. Je tolik věcí, které je mohou rozptylovat - sociální sítě, videohry, stres ze školy nebo vztahů.

Jak se Tomáš naučil spát

Tomáš je normální patnáctiletý kluk, který měl jedno neobvyklé trápení - nemohl spát. Všechno to začalo, když si našel přítelkyni. Najednou měl pocit, že musí být neustále nablízku, a tento pocit ho udržoval vzhůru. Když jsme se spolu bavili, zjistili jsme, že v jeho nevědomí běží program, který mu říká, že musí chránit svou přítelkyni za každou cenu. Pomalu jsme pracovali na tom, aby si Tomáš uvědomil, že může být dobrým přítelem i bez toho, aby obětoval svůj spánek. A víte co? Nakonec se naučil vypnout a klidně spát, protože věděl, že ráno bude stejně tak dobrým přítelem, i když se v noci pořádně vyspí.

🫶Odlehčené tipy pro lepší spánek

  • Zasmát se a uvolnit - o smíchu jsem psala v minulém příspěvku v tématu Sebelásky a pomůže i s lepším spánkem.

  • Počítání oveček: Stará dobrá klasika. Ať už počítáte ovečky, kočky nebo dokonce auta, rytmické počítání může pomoci vašemu mozku se zklidnit.

🌳Spánek je jednou z nejdůležitějších částí péče o sebe a tak v naší sebelásce nesmí chybět.🌳